Pátek 17 Listopadu 2017
Říj22

Yokomo GT Series startuje
Publikováno: Yokomo GT Series TZ

Jak jsme již informovali, první závod Yokomo GT Series se pojede již 27. října 2012 ve sportovní aréně hotelu SPORT-V-HOTEL v Hrotovicích u Třebíče v rámci mezinárodních závodů MIBOSPORT Winter season 2012/2013.

Po letních demonstračních a pozvánkových závodech YOKOMO GT, kde byl ověřen jak formát, tak i jednotlivé komponenty a nastavení podvozku je tedy dotestováno, vyladěno a připraveno vše k prvnímu ostrému závodu Yokomo GT Series v jeho první hlavní halové sezóně.

Pro úplnost zopakujme základní rysy Yokomo GT Series: Jedná se o závody rádiem řízených modelů cestovních GT vozů na elektrický pohon v měřítku 1/12 YOKOMO GT.

Podvozek vychází z koncepce jednoduché stavby na základním platu a pohonu pouze zadní nápravy tak, jak tomu je i u skutečných GT vozů. Odpružení přední nápravy je řešeno vinutými pružinami bez tlumičů, kdežto zadní náprava je odpružená celá za použití centrálního systému odpružení s jedním tlumičem a příčnou stabilizací.

Technická pravidla jsou pro tento seriál velmi jednoduchá: povolený podvozek v měřítku 1/12 pouze Yokomo GT300 nebo Yokomo GT500. Na podvozcích nebudou dovoleny žádné dodatečné úpravy. Pneumatiky jsou povoleny pouze Yokomo GT přední M (Medium) a zadní S (Soft). Jednotné elektromotory LRP Vector X12 Stock Spec 17.5T jsou k dispozici u promotéra závodů. Karoserie jsou povoleny pouze ze série Yokomo SuperGT 300 nebo 500.

Sportovní pravidla úzce navazují na technická, kdy díky jednotným základním dílům: podvozek, pneumatiky, motor a karosérie je snaha zajistit pokud možno stejné technické podmínky pro jednotlivé jezdce tak, aby v prvé řadě vynikl jejich um než technická převaha.

Jednodenní závod se pojede systémem 3x kvalifikace na 5 minut a 3x finálové jízdy na minut osm, ze 3 kvalifikací bude postup do finále na základě jednoho nejlepšího výsledku (počet najetých kol + dojezdový čas).

Z osmi závodů se započítává nejlepších 5 do celkového bodování.
V jednotlivých závodech se dle umístění přidělují body následovně: 1.místo...99 bodů, 2.místo...98 bodů atd.
Za TQ/pole-position, nejrychlejší kolo a vítězství v jakémkoliv finále + 1 bod

Michal Bok, promotér YOKOMO GT Series a MIBOSPORT Cup: "Oproti předpokladu jsme museli z časových důvodů přistoupit ke zkrácení času rozjížděk na 5 minut, ale finále budou osmiminutová tak, jak jsme deklarovali již dříve aby to neubralo nic na atraktivitě Yokomo GT Series. Součástí naší strategie je aby tento seriál by výjimečný a to i tím, že po vzoru SuperGT přidělíme jezdci na celou sezónu stálé startovní číslo.". A dále dodává: "Přesto, že do startu závodu je zhruba týden, startovní listina se utěšeně plní. Můžeme očekávat, že na startovní rošt by se mohlo postavit šestnáct i více gétéček, což naplňuje moji představu pro tuto první sezónu. Dnes je Yokomo GT Series součástí závodů MIBOSPORT Winter season 2012/2013 a tak se všichni závodníci i z této kategorie mohou těšit i na všechny bonusy a překvapení, které na ně na prvním závodě čekají."

Kalendář závodů Yokomo GT:

1. 27.10.2012
2. 11.11.2012
3. 01.12.2012
4. 29.12.2012 + extra Endurance 4 hod.
5. 12.01.2013
6. 09.02.2013
7. 23.02.2013
8. 16.03.2013

MIBOSPORT
Firma zahájila svou činnost v roce 2008 kdy se stala výhradním distributorem modelářské firmy Speed Passion do České republiky. V současné době je výhradními distributory značek: MR33 (Marc Rheinard Products), Shepherd, ABEC35, Sonic pro Českou Republiku a značky Yokomo pro střední, severní a východní Evropu. Firma Mibosport navázala úzkou spolupráci s bratry Rheinardovými a také rodinou Schäferových, která vyrábí podvozky Shepherd. Nejužší spolupráci ovšem navázala s firmou Yokomo, u které se mimo jiné podílí i na vývoji nových produktů. Od svého vzniku v roce 2008 firma Mibosport pořádá závody RC modelů. Jen v minulé zimní sezóně navštívilo závody 220 jezdců z 6ti zemí. Početným startovním polem tak i vysokou kvalitou jezdeckého složení se stal seriál závodů MIBOSPORT Cup největším nejen u nás, ale zařadil se i mezi několik málo prestižních evropských podniků.

Yokomo
Tradiční japonský výrobce rádiem řízených modelů aut, který se specializuje pouze na elektrické modely. Značka Yokomo je největším výrobcem RC drift produktů na světě. V závodní sféře značka vyrábí jak podvozky pro kategorie onroad, tak i offroad a je několikrát mistrem světa. Největší osobností RC modelů aut je legenda Masami Hirosaka, který se neustále spolupodílí na vývoji podvozků Yokomo.

 
Zdroj: RCmedia / Šárka Tomanová
Foto: RCmedia / Jirka Toman